Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
НовиниСвят

На гръцкия Лесбос нов мигрантски лагер предизвиква опасения от горски пожари

Александър Дюри, Голди Леви

Девствената борова гора на Вастрия на гръцкия остров Лесбос е известна със своите размери и красота, но напоследък привлече по-голямо внимание като планирано място за финансиран от Европейския съюз миграционен център, който според островитяните увеличава риска от горски пожари.

Около 24 хектара горска площ са разчистени за сглобяеми контейнери, които ще приютят около 5000 търсещи убежище, с ограда от бодлива тел и високотехнологично наблюдение около лагера.

През последното десетилетие стотици хиляди мигранти са използвали Лесбос като входна точка към Европа, а гръцкото правителство казва, че се нуждае от ново съоръжение с висока степен на сигурност, за да управлява по-добре миграцията на остров Егейско море.

Центърът за затворен контролиран достъп, който струва около 76 милиона евро (85,5 милиона долара), изглежда като \\\”център за задържане\\\” и \\\”затвор насред гората\\\”, каза Михалис Бакас, експерт по околната среда и лидер на Зелената партия на Лесбос.

На 45 минути път с кола от столицата на Лесбос Митилини и най-близката болница, лагерът Vastria е заобиколен от дървета, склонни към горски пожари, до сметище и защитен резерват Натура 2000, пълен със застрашени видове.

Той е толкова отдалечен, казват местните жители, че ще бъде трудно за службите за спешна помощ да стигнат до там.

\\\”Това е тенденция в цяла Европа да се строят лагери далеч от погледа и от ума, където бежанците нямат шанс да изградят живот\\\”, каза Лорейн Лийте, координатор на Правния център Лесбос, който предоставя безплатна правна помощ на мигрантите.

Местен експерт по горско стопанство, който пожела да остане анонимен по договорни причини, каза, че боровата гора расте върху или близо до вулканична скала, която \\\”е най-запалимият тип екосистема в Средиземно море\\\”.

Обикновено тези гори отнемат три до четири десетилетия, за да се възстановят от пожарите, но с все по-честите горещи вълни и суши поради изменението на климата не е ясно как тази екосистема ще се справи с разрушенията, причинени от лагера.

Друга причина, поради която местните жители се страхуват от пожари, е, че мигрантският лагер Мория на Лесбос беше затворен след смъртоносен пожар през 2020 г.

Мория е най-големият мигрантски лагер в Европа, разтегнат и пренаселен град от палатки и импровизирани убежища, известен с лошите си и често опасни условия на живот.

Новият лагер е в зона, определена като \\\”високорискова\\\” от Европейската информационна система за горски пожари, според Правния център Лесбос.

\\\”(Вастрия) е единствената гора, останала в Лесбос\\\”, каза Лиза Пападимитриу, мениджър по застъпничество в \\\”Солидарност на Лесбос\\\”, неправителствена организация, която подкрепя бежанците от 2012 г. насам. \\\”Това ще повлияе на бъдещите поколения в продължение на години, ако бъде изгорено.\\\”

Позовавайки се на данни на пожарната, Пападримитиу каза, че Мория е регистрирала 247 пожара от януари 2013 г. до септември 2020 г.

Лийт отбеляза, че има доказателства, че \\\”пожари винаги се случват в бежанските лагери поради лоши условия, липса на безопасно готвене и недостиг на електричество\\\”.

Гореща точка за миграция

Гърция отдавна е предпочитана врата към Европа за мигранти и бежанци от Близкия изток, Африка и Азия. През 2015 г. близо 1 милион души акостираха на островите му, половината от тях на Лесбос.

Оттогава броят на пристигащите на Лесбос е спаднал, но е на най-високото ниво от 2019 г. насам в цяла Гърция, като през 2024 г. около 54 000 души са пристигнали по море.

Лагерът Vastria е част от по-широката схема на Европейската комисия за модернизиране на управлението на миграцията чрез Пакта на ЕС за миграцията и убежището, който влиза в сила през 2026 г. Той и подобни центрове на други гръцки острови се финансират от фонд \\\”Убежище, миграция и интеграция\\\” на Европейската комисия и със средства за спешна помощ.

Когато плановете за лагера бяха разкрити през 2020 г., председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обеща да \\\”осигури достойни условия за пристигащите мигранти и бежанци, както и да подкрепи общностите на гръцките острови\\\”.

Оттогава властите в Гърция са подложени на натиск да доставят съоръжението, но строителството многократно е спирано поради съдебни дела от властите на острова и съседните общности.

Пападимитриу каза, че гръцкото правителство не се е консултирало правилно с островните власти. \\\”Това показва пълно незачитане на обществения интерес\\\”, каза тя.
Говорител на ЕС заяви, че гръцкото министерство на миграцията е избрало място на Лесбос след среща с местни представители.

\\\”Гръцките власти са отговорни за изграждането на необходимата инфраструктура и спазването на всички законови изисквания за безопасност и сигурност, включително противопожарна защита. Те също така трябва да осигурят всички разрешителни за строеж и опазване на околната среда и да спазват всички съответни закони\\\”, каза говорителят, пожелал анонимност.

Говорителят каза, че Комисията е предоставила 155 милиона евро за центровете на Лесбос и остров Хиос.

Гръцкото министерство на миграцията и убежището не отговори на искане за коментар.

През 2023 г. тогавашният министър Димитрис Кайридис заяви: \\\”Искаме европейски решения, искаме европейско сътрудничество и това е Вастрия\\\”.

Противниците на лагера казват, че задължителната оценка на въздействието върху околната среда е извършена от властите едва след началото на строителството, което поражда опасения за процедурни нарушения и пренебрегване на рисковете от горски пожари на мястото.

Центърът е почти завършен, но гръцкият държавен съвет, най-висшият административен съд на страната, е готов да се произнесе по дело, заведено от островитяни и други срещу строежа.

Оценка на въздействието върху околната среда през 2022 г., проведена за съдебно обжалване от община Митилини, установи, че \\\”лицензирането и изпълнението на проекта са извършени в нарушение на приложимото законодателство\\\”.

В доклада, който беше споделен с фондация \\\”Томсън Ройтерс\\\”, се казва още, че центърът се изгражда близо до защитено от ЕС място за мигриращи птици, като черния лешояд, който също е дом на рядката зидарка на Крупер.

Христос Цивгулис, заместник-кмет по околната среда в община Митилини, заяви, че министерството на миграцията \\\”омаловажава потенциалното въздействие върху горската екосистема\\\” и че никога не е била извършена специална оценка, необходима за защитените територии на ЕС.

\\\”Справянето на правителството с проблема досега е белязано от постоянна ненадеждност\\\”, каза той.

[Фондация Томсън Ройтерс]

Катимерини

Подобни публикации

Back to top button