Ще паднат ли рентите тази година?
Средният наем е стигнал 63 лв. за декар през миналата
Всяка есен агробизнесмените, които обработват чужди земи, усилено обясняват колко трудно се изкарват парите и как едва плащат наемните цени. Сега към обичайните оплаквания – от суша, градушки, прекомерни валежи, скъпи торове и посевни материали, ниски изкупни цени – арендаторите добавят и засилената конкуренция на вноса от Украйна, пише Сега.
Ако питате собствениците, които разчитат на доход от нивите си, рентите са обидно ниски, а арендаторите неизменно твърдят обратното – че наемането им излиза прекалено скъпо. Още преди три години от Асоциацията на земеделските производители обявиха, че рентите са стигнали “тавана на поносимост”. А всъщност рентите продължиха да растат, като средната стойност се качи от 44 лв. за декар годишно през 2020 г. до 63 лева през 2022 г.
В медиите все по-често се чуват минорни прогнози. Стопани се оплакват, че ако запазят размера на рентите, не само ще останат без оборотни средства, но и няма да могат да обслужват кредитите си. В репортаж по Нова тв Александър Сабанов, който обработва 10 000 дка земя в района на Силистра, обясни, че миналата година заради добрите цени за зърното в региона рентите са били 70-80 лв. на декар, но заради спада на цените с над 30% тази есен рентите няма да стигнат и 60 лв. на декар.