Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
НовиниТОП новини

Денят на психолозите в България – 4 април

На 4 април всяка година в България се отбелязва Денят на психолозите – професионален празник, посветен на всички специалисти, които подпомагат психичното здраве, личностното развитие и социалната адаптация на хората. Това е ден за признание към усилията и важността на психологическата помощ в съвременното общество, както и повод да си припомним за началото на психологията като наука у нас и нейните пионери.

История и значение на Деня на психолозите

Денят на психолозите в България се чества официално от 2005 година, по инициатива на Дружеството на психолозите в България (ДПБ). Датата 4 април не е избрана случайно – на този ден през 2000 г. в София се провежда Учредителното събрание на Дружеството, което се превръща в ключова стъпка към организирането и професионализацията на психологията като дейност в страната.

Днес психолозите работят в различни сфери – образование, здравеопазване, социални услуги, бизнес, криминалистика и дори спорт. Ролята им е безценна – от подпомагане на деца с обучителни затруднения, през терапия на хора с тревожни разстройства, до консултиране на организации и лидери при вземане на решения.

Кой е първият български психолог?

Макар психологията като самостоятелна наука да започва да се оформя в края на XIX век в Европа, в България един от пионерите и първи преподаватели по психология е д-р Кръстьо Кръстев (1866–1919).

Д-р Кръстьо Кръстев:

  • Философ, литератор, преподавател, редактор на списание „Мисъл“.

  • Завършва философия в Лайпциг, Германия – същото място, където работи Вилхелм Вундт, считан за \\\”баща на психологията\\\”.

  • През 1893 г. започва да преподава психология в Софийския университет, поставяйки началото на академичното ѝ изучаване у нас.

  • Той въвежда и популяризира психологията като философска и образователна дисциплина.

Делото му е продължено от учени като проф. Иван Георгов, проф. Николай Кожухаров и проф. Марин Гълъбов, които разширяват приложното поле на психологията – в образованието, клиничната практика и социалната политика.

Ролята на съвременния психолог

В наши дни психологическата професия се развива стремглаво. С нарастващите предизвикателства в живота – от стрес и тревожност до социална изолация – нуждата от професионална психологическа помощ става все по-неотложна.

Психолозите:

  • Подпомагат хората да преодоляват лични и емоционални трудности.

  • Работят с деца, ученици, семейства и групи.

  • Съдействат при лечението на депресия, бърнаут, зависимости.

  • Оказват подкрепа на пострадали от насилие, бедствия или травми.

  • Прилагат техники за мотивация, личностно развитие и себепознание.

Как можем да отбележим Деня на психолозите?

  • С признание: Ако познавате психолог, който ви е помогнал или ви вдъхновява, благодарете му.

  • С грижа за себе си: Денят е добър повод да обърнем внимание на собственото си психично здраве.

  • С четене и учене: Запознайте се с трудовете на български психолози, или с личността на проф. Бончев.

  • С подкрепа на каузи: Споделете важността на психичното здраве в социалните мрежи, дарете за организации в подкрепа на психологическата помощ.

Денят на психолозите не е просто професионален празник – той е напомняне за необходимостта от внимание към вътрешния свят на човека, към душевното благополучие и емоционалната устойчивост. А личността на проф. Димитър Бончев остава вечен символ на интелектуалната смелост и отдадеността към човешката психика. Нека на 4 април отдадем заслужена почит на тези, които ни помагат да опознаем по-добре себе си и света около нас.

Подобни публикации

Back to top button