
България с крачка към еврото – волно или по принуда?
България официално получи положителна оценка от Европейската комисия и ЕЦБ за приемане на еврото от 1 януари 2026 г. Темата за смяната на лева с общоевропейската валута отново разпали страстите – икономическите аргументи бяха изпреварени от емоционални и геополитически дилеми. Утвърждаването на курса към еврото идва на фона на политически разнобой и обвинения, че ПП-ДБ саботират процеса чрез готвен вот на недоверие. „Кесаревото – кесарю“, както би казал наш автор от древността.
Дроновете вече не са играчки – Лондон въоръжава Украйна по нов начин
Великобритания обяви, че ще предостави на Украйна 100 000 дрона, в пакет на стойност 350 милиона паунда – драстично повишаване на технологичната помощ в конфликта. В Брюксел бе обсъдено и удължаването на защитния статут на украинските бежанци до 2027 г. Войната влиза в нов етап: не толкова танков, колкото електронно-автономен, където бързината на чиповете заменя грохота на гъсениците.
Европа срещу Израел? Промяна на тона в ЕС
Израел върна телата на трима заложници – двама с американско гражданство и един тайландец – убити в плен. В същото време Европа променя реториката си спрямо Тел Авив. Лидери като Макрон и германският Мерц заговориха за възможни санкции, свързани с действията в Газа. Европейската комисия подготвя доклад за съвместимостта на израелската политика с клаузите за човешки права в търговското споразумение с ЕС. Ако някой си е мислил, че Брюксел никога не реагира – е, изглежда моментът настъпи.
Американски капитал бяга към Европа
Американски инвестиционни фондове като Apollo, Blackstone и KKR започват да пренасочват ресурси към Европа. Причините? Нарастващата политическа несигурност около Тръмп, колосалният бюджетен дефицит и уплахата от бъдещ финансов срив. Германия, Австрия и Франция изведнъж се оказаха по-привлекателни за инфраструктурни и дългосрочни инвестиции. Тази финансова миграция не е символична – тя е знак, че доверието в американския вътрешен ред се пропуква.
Южна Корея обръща курса
В политически сюжет, достоен за сериал, Лий Дже-Мьонг, доскоро считан за аутсайдер, спечели президентските избори в Южна Корея. Неговата платформа, базирана на социална защита и неутралитет между САЩ и Китай, привлече недоволните от инфлацията и несигурността избиратели. Азия наблюдава с повишено внимание как Сеул ще преосмисли ролята си в Тихоокеанския алианс.