Зачестяват инцидентите с електрически тротинетки на територията на област Добрич, съобщиха от полицията
Зачестяват инцидентите с индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС) на територията на област Добрич, каза по време на пресконференция днес началникът на сектор „Пътна полиция“ – Добрич главен инспектор Жулиян Минев. Той допълни, че днес се е провела специализирана полицейска операция по линия на пътната безопасност, като акцент са били именно водачите на ИЕПС – електрически тротинетки и велосипеди. По време на операцията е бил установен водач на електрическа тротинетка с алкохолна проба от 2,86 промила. Това е станало в село Кранево.
От началото на годината на територията на Областната дирекция на МВР (ОД на МВР) в Добрич са станали четири тежки катастрофи с участието на ИЕПС, които са управлявани от тийнейджъри на възраст между 14 и 16 години. “За щастие водачите са само леко пострадали. Последният инцидент е от снощи в Добрич, само с материални щети”, допълни Минев.
В рамките на операцията са съставени два акта за установяване на административно нарушение на водачи на ИЕПС и осем глоби с фиш, информира още главен инспектор Жулиян Минев.
Той допълни, че са установени седем деца под 16 години, които са нарушили Закона за движение по пътищата. Предстои да бъдат изпратени покани до родителите им за последващи действия от страна на полицията.
Главен инспектор Жулиян Минев каза, че ОД на МВР – Добрич предприема и информационна кампания за водачите на ИЕПС и по-специално за децата и младите хора. Изработен е “Наръчник за управление на индивидуално електрическо превозно средство”. Негови автори са инспектор Мая Василева от Детската педагогическа стая в Балчик и инспектор Здравко Дечев от Районно управление – Балчик.
Това е кратък полицейски наръчник, в който на няколко страници са описани основните изисквания, които водачите на тротинетки трябва да знаят при движение по пътищата, каза инспектор Василева. Тя посочи, че от работата си с деца е установила, че както те, така и техните родители, не са запознати с правилата в Закона за движение по пътищата, насочени конкретно към този тип индивидуални превозни средства.
В наръчника е посочено също и какво е забранено за управляващите тротинетки, на каква възраст имат право да ги управляват, с какво трябва да се съобразяват и какво трябва да направят, ако се случи пътен инцидент, допълни Мая Василева.
Брошурата ще бъде представена в училищата като беседи, които от „Пътна полиция“ ще започнат от през началото на новата учебна година.
Източник: БТА