Изработка на национални кукли демонстрираха на Алеята на занаятите в Добрич
Поредното издание на Алеята на занаятите се проведе в ЕК “Стария Добрич” в навечерието на св. Пимен Зографски, покровител на българските художници. Акцент бе демонстрацията на занаята “Изработка на национални кукли”, която направи Румяна Герчева от Регионалната занаятчийска камара в Шумен. Тя изработва автентични кукли и пана от вълна, чрез използване на техниката – иглонабиване (сухо плъстене) ще демонстрира знанията и уменията си.
Искала да представи в кукли картата на фолклорните области на известния етнограф и фолклорист, в която са представени народните носии, разказва Румяна Герчева. Това става през 2003 година, няколко години по-късно открива плъстенето на вълна като начин, по който може да осъществи идеята си.
След това заминала за Израел, три години живяла и работила в Йерусалим, посетила Божи гроб. За нея изработването на куклите, представящи българските носии, вече било кауза. Затова осветила конци на това свято място и във всяка от тях, за благословение, влага късче от тези конци, разказва Румяна Герчева.
Тя е изработила колекции от кукли в народни носии от различните фолклорни области, една от тях се намира в Токио. Била откупена от една изложба в София . Нейни произведения има в Австралия, Германия. Всяка кукла си има своя физиономия, свой характер, свое облекло. Първоначално имали конкретни прототипи – най-напред изобразила своите три деца – син и две дъщери. Две от внучетата си – момче и момиче, пресъздала като Пижо и Пенда. Повечето от фигурите, които майсторката пресъздава, са герои от български приказки или произведения на наши автори. Много от произведенията й представляват големи пана със сюжети от фолклора и литературата, а всеки герой във тях е прецизно изваяна скулптура.
Алеята на занаятите се организира от Регионалната занаятчийска камара с партньорството на Сдружение на майсторите, упражняващи традиционни и художествени занаяти в ЕК „ Стария Добрич”. В етнографския комплекс бяха представени художествени занаяти, характерни за региона.
Специално участие в събитието взеха талантливите танцьори от СУ “Св. Климент Охридски” с ръководител Гергана Димитрова.
Източник: Пронюз